Ana Sayfa Bize Ulaşın İhbar Formu English
YURTDIŞI PİYASALARDA PAY SENEDİ

Kullanılan İşlem Platformu

Finansonline International ile işlemlerinizi Finansonline International kullanıcı adı ve şifrenizle Finansonline International programı üzerinden, http://iweb.finansonline.com adresi ile web üzerinden veya uyumlu cep telefonlarınız aracılığıyla http://imobile.finansonline.com adresinden gerçekleştirebilirsiniz. Finansonline International son sürümünü buradan indirip kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

Platform Kullanımı

Hesap açıldığında otomatik olarak gelen kısa mesajdaki kullanıcı adı ve şifre bilgileri ile platforma giriş yapılabilir. Platforma ilk girişte hazır çalışma alanları mevcuttur. İstenirse bunlardan biri kullanılabilir dilerse de kendi ilgilendiği enstrümanlardan oluşan (hisse senedi, etf gibi) bir çalışma alanı yaratılabilir. İstenilen her enstrüman platformda bulunan enstrüman ekle kısmına yazılarak kendi yarattığı ya da mevcut çalışma alanına eklenebilir. Araçlar sekmesinin altındaki açık pozisyonlar kısmına girilerek mevcut açık pozisyonlar görülebilir ve bu pozisyonların yanındaki artı işaretine tıklanarak bu pozisyonlarla ilgili bağlı emir bırakılabilir. Henüz gerçekleşmemiş, pasifte bulunan emirlerini ise açık emirler sekmesine tıkladığında görülebilir. Ayrıca marj bilgileri ekranın sağ alt köşesine eklenebilir. Emir girişi ekranından yeni emir verilebilir. Burada aktif fiyattan alış ya da satış yapılabileceği gibi, limitli alış veya satış da yapılabilir. Ayrıca emirler günlük, haftalık, ya da iptal edilene kadar geçerli olarak verilebilir. Portföy görüntüsüne hesap özetini kullanılarak ulaşabilir ve teminat tamamlama çağrısı kullanımı da dahil her türlü bilgi burada mevcuttur.

İşlem Yapılan Borsalar

AMEX
AMERICAN STOCK EXCHANGE
TSX
VENTURE EXCHANGE
AMS
AMSTERDAM STOCK EXCHANGE
TYO
TOKYO STOCK EXCHANGE
ASX
AUSTRALIAN SECURITIES EXCHANGE
VIE
VIENNA STOCK EXCHANGE
AT
ATHENS EXCHANGE
VX
SWISS EXCHANGE
BRU
BRUSSELS STOCK EXCHANGE
WSE
WARSAW STOCK EXCHANGE
CSE
COPENHAGEN STOCK EXCHANGE
XETR_STARS
DEUTSCHE BORSE XETRA STARS
CSE_FN
NASDAQ OMX COPENHAGEN
BVMF
BM&BOVESPA
FSE
DEUTSCHE BORSE
CBOE
CHICAGO FUTURES EXCHANGE
HKEX
HONG KONG EXCHANGES
CBOT
CHICAGO BOARD OF TRADE
ISE
IRISH STOCK EXCHANGE
CME
CHICAGO MERCANTILE EXCHANGE
JSE
JOHANNESBURG STOCK EXCHANGE
COMEX
COMMODITY EXCHANGE
LISB
LISBON STOCK EXCHANGE
CSE
NASDAQ OMX COPENHAGES
LSE_INTL
LONDON STOCK EXCHANGE
EUR_AMS2
EURONEXT EQUITY&INDEX DERIVATIVES
LSE_SETS
LONDON STOCK EXCHANGE
EUR_PAR1
EURONEXT COMMODITIES DERIVATIVES
MIL
MILAN STOCK EXCHANGE
EUR_PAR2
EURONEXT EQUITY&INDEX DERIVATIVES
NASDAQ
NASDAQ
EUREX
EUREX
NSC
NASDAQ SMALL CAP
HKEX
HONG KONG EXCHANGE
NYSE
NEW YORK STOCK EXCHANGE
ICE
ICE FUTURES EUROPE
NYSE_ARCA
NEW YORK STOCK EXCHANGE ARCA
ICE_LIF
ICE FUTURES EUROPE FINANCIALS
OOTC
OTC MARKETS GROUP
ICE_NYBOT
ICE FUTURES US
OSE
OSLO STOCK EXCHANGE
ICE_SOFT
ICE FUTURES EUROPE SOFT COMMODITIES
OTCBB
OTC BULLETIN BOARD
IDEM
BORSA ITALIANA
PAR
PARIS STOCK EXCHANGE
MEFF
SPANISH OFFICIAL EXCHANGE
PRA
PRAGUE STOCK EXCHANGE
MON
BOURSE DE MONTREAL
SGX
SINGAPORE EXCHANGE
NYMEX
NEW YORK MERCANTILE EXCHANEG
SIBE
SPANISH EXCHANGE
OSA
OSAKA EXCHANGE
SSE_FN
NASDAQ OMX STOCKHOLM
SFE
SYDNEY FUTURES EXCHANGE
SWX
SWISS EXCHANGE
SGX
SINGAPORE EXCHANGE DERIVATIVES
TSE
TORONTO STOCK EXCHANGE
SSE
NASDAQ OMX STOCKHOLM

Hisse Senetleri

FinansOnline International işlem platformu, müşterilerine eş zamanlı ve aynı teminat hesabı üzerinden ana hisse senedi borsalarına da iletişim imkânı sunar. Hisse senedi işlemlerinde işlem hacmi üzerinden komisyon uygulanır. Hisse senetleri kaldıraçlı şekilde işlem görmediklerinden, hesabın marj kullanım oranını yükseltmez. Hisse senedi pozisyonları anlık piyasa değerlerine göre hesaplanıp, vadeli işlemler için teminat olarak da sayılmaktadırlar. Bu sayede hesaptaki hisse senetlerine ayrılmış bölüm, tamamı bloke edilmemiş ve hisse senetlerinin anlık piyasa değeri de değerlendirilmiş olur.

Yapılan işlemlerin asgari unsur ve riskleri

Yurtdışı borsalar ya da teşkilatlanmış diğer piyasalar nezdinde yapacağınız sermaye piyasası araçları ve türev araçların alım-satım işlemleri sonucunda kar elde edebileceğiniz gibi zarar riskiniz de bulunmaktadır. Piyasada oluşacak fiyat hareketleri sonucunda yetkili kuruluşa yatırdığınız teminatın tümünü kaybedebileceğiniz gibi, kayıplarınız toplam teminatınızı dahi aşabilecektir.

Yurtdışı borsalar ya da teşkilatlanmış diğer piyasalarda pozisyon almak üzere yetkili kuruluş nezdinde açtıracağınız ve teminat yatıracağınız hesabınızdan piyasada alım-satım işleminde bulunacağınız her vadeli işlem (futures) sözleşmesi için en az Borsa'nın belirlediği tutarda bir başlangıç teminatı yatırılması gerekmektedir.

Yetkili kuruluş tarafından yapılacak teminat tamamlama çağrılarının istenen süre içinde ve şekilde yerine getirilmesi, aksi takdirde hiçbir ihbara gerek duymadan pozisyonun piyasa değerinden, özen borcu çerçevesinde zararına da olsa kapatılmasına razı olunması gerekmektedir.

Kaldıraç etkisi nedeniyle, düşük teminatla işlem yapmanın piyasada lehe çalışabileceği gibi aleyhe de çalışabileceği ve bu anlamda kaldıraç etkisinin tarafınıza yüksek kazançlar sağlayabileceği gibi zararlara da yol açabileceği ihtimali göz önünde bulundurulmalıdır.

Yetkili kuruluşun türev piyasalarda yapacağınız işlemlere ilişkin tarafınıza aktaracağı bilgiler ve yapacağı tavsiyelerin eksik ve doğrulanmaya muhtaç olabileceği tarafınızca dikkate alınmalıdır.

Sermaye piyasası araçlarının ve türev araçların alım satımına ilişkin olarak yetkili kuruluşun yetkili personelince yapılacak teknik ve temel analizin kişiden kişiye farklılık arz edebileceği ve bu analizlerde yapılan öngörülerin kesin olarak gerçekleşmeme olasılığının bulunduğu dikkate alınmalıdır.

Yabancı para cinsinden menkul kıymetlerde, yukarıda sayılan risklere ek olarak kur riskinin olduğu, kur dalgalanmaları nedeniyle Türk Lirası bazında değer kaybı olabileceği, devletlerin yabancı sermaye ve döviz hareketlerini kısıtlayabileceği, ek ve/veya yeni vergiler getirebileceği, alım-satım işlemlerinin zamanında gerçekleşmeyebileceği ve teslimat öngörülen sözleşmelerde fiziksel varlığın teslim edilmeme riskine de maruz kalınabileceği bilinmelidir.

Emir gerçekleştirme Politikaları

Müşteri’nin organize yurtdışı hisse ve vadeli işlemler piyasalarında gerçekleştireceği işlemler, Müşteri’nin Finansinvest nezdinde açılmış olan yatırım hesabında takip edilir.

Finansinvest, sermaye piyasası aracının işlem görmekte olduğu piyasanın düzenlemelerine bağlı olarak, söz konusu sermaye piyasası aracının ve bedelinin transferi, saklanması ve takası, işlemlerin teyidi ve Müşteri’nin bu işlemlere ilişkin hak ve yükümlülükleri konusunda Müşteri’yi en iyi şekilde bilgilendirmeye özen gösterecektir.

Finansinvest, Müşteri’den herhangi bir Alım Emri’nin gerçekleştirilmesinden önce gerekli işlem teminatını veya alış bedelini yatırım hesabında bulundurmasını isteyebilir.

Yatırım hesabında bulunan herhangi bir para biriminin yurtdışı işlemlerde kullanılacak para birimine çevrilmesi veya hesabında Alım Emri verildiği anda söz konusu emrin gerçekleşeceği para birimi dışında başka para birimlerinden oluşan nakdin olması durumunda, müşterinin onayına gerek olmaksızın mevcut nakit ilgili sermaye piyasası aracının işlem gördüğü para birimine dönüştürülür.

Müşteri, Satım Emri’nin Finansinvest’e ulaştığı tarihte emre konu sermaye piyasası aracının Saklama Kuruluşu’nda bulunması halinde işlem yapabilir.

Finansinvest’in sorumluluğu müşteri emirlerini en iyi şekilde gerçekleştirmek olup, yurtdışı piyasalara verilen emirler i ilgili Borsa tarafından belirlenen emir geçerlilik sürelerine, işlem esaslarına, emir yöntemlerine ilişkin düzenlemelere uygun olarak iletilir. Finansinvest, söz konusu alış bedelini veya satışa konu sermaye piyasası aracının ilgili Borsa’nın düzenlemelerine uygun olarak ve Müşteri menfaatleri gözetilerek en kısa zamanda işlem yaptığı yurt dışı aracı kuruluşa aslen veya kayden iletmekle yükümlüdür.

Müşteri’nin Finansonline International ile vereceği emirler genel hükümler açısından sözlü emir niteliğinde kabul edilir; bu emirler Finansinvest tarafından, kendi emirleri ile ve/veya diğer yatırımcıların emirleri ile birleştirebilir.

Gerçekleşen işlemlerin tasfiyesi, ilgili Borsa/piyasa düzenlemelerine uygun olarak, emir konusu sermaye piyasası aracının ve/veya satış konusu sermaye piyasası aracının bedelinin Finansinvest’in hesabına geçmesinden en geç 1 (bir) iş günü sonra Müşteri’nin hesabına virman yapılması suretiyle gerçekleştirilecektir.

Gerçekleştirilen alış emirlerinde alış bedeli, komisyon ücreti ile tahakkuk edecek her türlü vergi, resim ve harç Müşteri hesabına borç, gerçekleştirilen satış emirlerinde ise satış bedeli Müşteri hesabına alacak ve vergi, resim, harç ile komisyon ücreti ise Müşteri hesabına borç kaydedilir.

Daha fazla ve ayrıntılı bilgi için İşlem Aracılığı Emir Gerçekleştirme Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Elektronik ortamda müşteriler tarafından yapılabilecek işlemler ile müşteriye elektronik ortamda yapılacak bildirimlere ilişkin esaslar

Finansinvest tarafından elektronik ortamda tutulacak kayıtlarda, hesaplarda gerçekleşen tüm alım satım işlemlerine, tüm varlık giriş çıkış ve transferlerine, kapanan pozisyonlarda oluşan kesin kar ve zarar tutarlarına, açık pozisyonlara ilişkin olarak potansiyel kar ve zarar tutarlarına, hesaplara tahakkuk ettirilen her türlü ücret, komisyon ve vergi tutarlarına, hesapların teminat durumlarına ilişkin bilgiler mevcuttur. Müşteriler, Elektronik İşlem Platformu üzerinden bu bilgilere erişim ve takip imkânına sahip olacaklardır.


Teminat tamamlama çağrısı 3 seviyede, platform üzerinden yapılır.

İlk Çağrı: Müşterinin risk seviyesi %110’a ulaştığında müşteriye ilk uyarı yapılır.
İkinci Çağrı: Müşterinin risk seviyesi %125’e ulaştığında müşteriye ikinci uyarı yapılır ve pozisyonlarını kapatması ya da teminatı tamamlamak için para gönderilmesi istenir.
Pozisyon Kapama: Müşterinin risk seviyesi %150’ye ulaştığında tüm pozisyonları sistem tarafından otomatik olarak kapatılır.
Platform üzerinden yapılan teminat tamamlama çağrıları, pop-up olarak çıkmaktadır ve aşağıdaki şekilde gösterilmektedir.

Call LevelActionIDAction NameMessage
1103CS pop-up[SUBJECT]Full Margin Usage[/SUBJECT]

Sayın müşterimiz,
İşlemlerinizde kullanabileceğiniz teminatın tümünü kullanmış bulunmaktasınız. Daha fazla pozisyon açmanızı tavsiye etmiyoruz. Pozisyonlarınızda olabilecek zararların teminat tamamlama çağrısına sebebiyet verebileceğini ve bu çağrıya hemen uyulması gerektiğini önemle bilgilerinize sunarız.
1253CS pop-up[SUBJECT]Margin Call[/SUBJECT]

Sayın müşterimiz,
Hesabınızda bulunması gereken teminat tutarının [MarginRequired] altındasınız [NetEquityForMargin]. Lütfen en kısa sürede gerekli teminat kadar pozisyonlarınızı kapatınız veya hesabınıza transfer yapınız ([MarginDeficit]). Teminat farkınızın daha da açılması durumunda tüm pozisyonlarınızın otomatik olarak kapatılacağını önemle hatırlatırız.
1503CS pop-up[SUBJECT]Stop out[/SUBJECT]

Sayın müşterimiz,
Hesabınızın yüksek orandaki teminat açığı sebebiyle pozisyonlarınız sistem tarafından otomatik olarak kapatılmıştır.
Hesap hareketlerinizden işlem ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Lütfen en kısa sürede müşteri temsilciniz ile irtibata geçiniz.

Finansonline International ile Yabancı Piyasalarda Hisse Senedi ve Borsa Yatırım Fonları Alım Satımına dair ücret ve komisyonlar aşağıdaki gibidir

Yurt Dışı BorsalarKomisyon oranı Asgari Komisyon ücreti (USD)
Australia20 bps25
London International Exchange20 bps25
London Stock Exchange (SETS Market)20 bps25
USA (NYSE, NASDAQ, AMEX)20 bps25
USD (OTC BB; Pink Sheets) 50,000 USD Hacmin altında *25 USD25
USD (OTC BB; Pink Sheets) 50,000 USD Hacmin üstünde *20 bps25
Toronto10 cents25
TSX Ventura Exchange **10 cents 25
EUR denominated Exchanges (Avro para biriminde Borsalar)20 bps25
Switzerland20 bps25
Sweden20 bps25
Denmark20 bps25
Norway20 bps25
Hong Kong20 bps25
Singapore20 bps25
* Bps : Base Points (1 Baz puan onbinde 1 değerine denk gelmektedir) Örnek : 20 bps = binde 2 (0.002)
** TSX Ventura Exchange'de 1 "Kanada Doları"'nın (CAD ) altında hisse senetleri için 25 USD komisyon ücreti alınmaktadır. 1 "Kanada Doları"'nın (CAD ) üstündeki hisse senetleri içinse tabloda ki oran uygulanacaktır.
! Yatırdığınız teminatın para birimi dışında bir para birimiyle işlem yaptığınız takdirde %0,5 dönüşüm ücreti (conversion fee) hesabınıza yansıtılacaktır. Örneğin; USD teminat yatırarak Avrupa Borsaları’nda EUR bazlı işlem yaptığınızda bu ücret hesabınıza yansıyacaktır.

Alınan kişisel verilerin gizlilik, saklama ve kullanım koşulları

Finansinvest, yasal aracılık kurumu anlayışı ve müşteri odaklı hizmet felsefesi ile edindiği veya sakladığı müşteri bilgilerinin gizliliğini sağlamayı aşağıdaki temel kurallar çerçevesinde taahhüt etmektedir.
  • Müşterilerimizden aracılık işlemlerini yerine getirebilmek için zorunlu olan ve verilen hizmetlerde ihtiyaç duyulan bilgiler alınmakta ve saklanmaktadır.
  • Yasal yükümlülük altında bulunulmadığı sürece müşteri bilgileri herhangi bir üçüncü şahıs veya kurum ile kendi onayları olmaksızın paylaşılamamaktadır.
  • Müşteri bilgileri, Finansinvest’in tabi olduğu düzenleyici kurumlar, yargı ve yürütme mercileri tarafından istendiği takdirde yasal düzenlemeler çerçevesinde açıklanabilecektir.
  • Destek hizmetleri almak amacıyla farklı kuruluşlarla çalışılması durumunda, bu firmaların Finansinvest gizlilik politikasına ve şartlarına uymaları sağlanmaktadır.
  • Müşteri bilgilerine yetersiz erişimlerin engellenmesi için bilgi sistemleri üzerinde gerekli güvenlik önlemleri alınmaktadır.
  • Finansinvest personeli tarafından müşteri bilgilerine erişimler, işin yapılabilmesi için gereken en kısıtlı yetki seviyesi ve görevler ayrılığı prensibi esas alınarak düzenlenmektedir.
  • Müşterilerimiz ve potansiyel müşteriler Finansinvest şubelerine başvurarak ya da gönderdiğimiz e-postaların alt kısmında bulunan “E-bülten listemizden çıkmak için lütfen tıklayınız” linkine tıklayarak e-bülten üyeliğinden tek tıkla, kolayca çıkabilecektir.
  • Finansinvest sunucularında toplanan bilgiler, dönemsel kampanya çalışmaları, müşteri profillerine yönelik özel promosyon faaliyetlerinin kurgulanması ve istenmeyen e-postaların iletilmemesine yönelik müşteri "sınıflandırma” çalışmalarında sadece Finansinvest bünyesinde kullanılmaktadır.

Daha fazla ve ayrıntılı bilgi için Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

0212 336 72 72 INTERNATIONAL@finansinvest.com